Oyun Arkadaşı

ÇOCUK KİMDİR?

Gözlerini dünyaya açtığı andan itibaren kendine has karakter, tavır, his, davranış ve zekaya sahip. Farklı farklı ilgi ve kabiliyetler ile donatılmış, aileye benzese de başlı başına ayrı bireydir.

Eğitim konusunda bu olguya dikkat ederek, her çocuğu ayrı değerlendirmeliyiz. Kitap ve bu konuda yazılanlardan elbette bir yol oluşturacağız. Lakin yol haritamız her çocuk ayrı bir kitaptır.

ÇOCUK NE İSTER?

Bu konuyu bir kaç madde halinde özetleyebiliriz.

* Onaylanmak ve kabul görmek, özellikle ilk rol modelleri olan anne ve babası tarafından.
* Değişimlerle karşı karşıya kaldığında yanında ona anlayış ve destek gösterecek yetişkinler arar.
* Çocuk kendisini dünyanın merkezi sanır bunu ona gösterecek ve yaşayarak anlatacak rol modele ihtiyaç duyar.
* Düşünce, duygu ve hislerini korkusuzca ifade edebilecek ortam ister.
* Doğru yaptığında başarısını alkışlayan ve onu kutlayan yetişkin ararken, yanlışlarının sonuçlarını da birlikte göğüsleyecek samimi bireyler ister.
* Hayal gücünü kısıtlayacak değil, bu konuda onun hayallerine hayranlık duyan ve devam etmesi için, neyin hayalde neyin de gerçekte olabileceğini gösterebilecek kişiler ister.
* Yeterince sevilmeyen çocuklar, ya sevgi dilenirler yada ilişkiler de hep veren taraf olarak kendilerini bitirirler. Koşulsuz sevgi bu sorunun tek çözümüdür.
* Çocuk doğası gereği sabırsızdır. Sabrı ebeveynlerinden ve onuna ilgilenen yetişkinlerden öğrenir.
* Çocuk kulaktan değil, gözden eğitildiği için, söylenenlerden çok kendisine yapılan davranışları ve gördüklerini baz alır.
* Saygılı sevgi dolu, merhametli çocuklar isteyenler. bu değerleri söylemek yerine davranışları ile çocuğa aktarım yaparlarsa yankılarını alacaklardır.

S.O.S VEREN ÇOCUKLAR

Günümüzün getirdiği çok seslilik ve görüntü çokluğu içerisinde,duyamadığımız bir siren var.
Ebeveynler çocukların beslenme – giyim, eğitim vb. konularda gösterdikleri hassasiyeti ne yazık ki oyun konusunda gösteremeye biliyorlar.
Çocuklarımızın belki küçük bir oyuncak mağazası açacak kadar oyuncakları var. Fakat bunlar ile oynayacak oyun arkadaşı yok.
O küçük insanları karşımıza alıp saatlerce konuşarak değil. Onlarla oyun arkadaşı olarak anlatırsak eğitebiliriz.
Onlar bizim dünyamıza gelip ayak uyduramaz, biz onların dünyalarına girmeliyiz.
Dünyada birçok çocuk avazı çıktığı kadar bağırıyor, benim beslenmeye, kıyafete, eğitime ihtiyacım olduğu kadar oyuna da ihtiyacım var diye.
Bize düşen bu sese kulak vermek ve geç kalmadan çocuğa doğru bir şekilde cevap vermek.

OYUN NEDİR?
Oyun çocuğun hayallerini, karakterini, ihtiyaçlarını, korkularını, sevgilerini ve daha bir çok hissi şekillendirdiği kendi ruh dünyasıdır.
Onun elinden oyun ve oyun arkadaşını alırsanız, dünyasını yerle bir edip harabeye çevirmiş olursunuz.
Ona oynayabileceği materyalleri vermek kadar, bunlarla nasıl oynayacağını göstermekte önemlidir.

OYUN ARKADAŞI NEDİR?

Bir Türk ata sözünde derki; ” Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” İnsanlar bir süre sonra arkadaşlık ettiği kişilerin karakter, düşünce ve davranışlarından etkilenirler. Öğrenme aşamasında olan çocuklar için bu etkileşme daha da yüksek seviyede gerçekleşmektedir.

Buna uygun olarak bizde çocuklara normal oyunların yanında akıl ve zeka oyunları dediğimiz eğlendirirken düşündüren, plan yaptıran, özgüven aşılayan, empati kurmayı ve sabır gibi yetilerini geliştiren oyuncaklar tercih ediyoruz.

Çocuklara göndereceğimiz oyun arkadaşlarımızı da bu doğrultuda eğitiyor ve bilinçlendiriyoruz. Çocuk ile bize ayrılan zaman dilimini etkin ve kaliteli kullanabilmek adına önce biz sürekli öğreniyoruz.

Oyuncaklarımızı alıp evlerinize ama bu kez büyük bir farkla çocuklarınıza misafir oluyoruz.